Tizenévesen találkoztam először a pszichológiával, amikor egy bevezető tankönyv került a kezembe. Ennek olvasása elgondolkoztatott, és önismereti reflexióra, érzelmi világom vizsgálatára is ösztönzött. Részben egy tanárom hatására, részben a könyvben szereplő útmutatás alapján meditációs gyakorlásba is belekezdtem. Mindez izgalmas tapasztalatokat hozott, és, addig szigorúan materialista világképem lassú átalakulását is elindította.

 

Az ELTE-n szereztem pszichológus diplomát. Bár az egyetem elméleti irányultsága eleinte tetszett, idővel egyre inkább vágytam közvetlenebb, önismereti jellegű tapasztalásra, így elvégeztem a Magyar Személyközpontú Pszichoterápiás és Tanácsadási Egyesület módszerspecifikus képzését. Itt fontos élményekkel gazdagodtam, és életszemléletem is jelentősen formálódott. Feltámadt bennem a vágy, hogy hasonló megközelítéssel segítsek másokat is saját útjukon, így önismereti segítőként kezdtem dolgozni. Közben az egyetemen a mesterszak elvégzése után 3 évig PhD képzésre is jártam, ekkorra azonban már túlságosan eltávolodtam a pszichológia tisztán elméleti megközelítésétől ahhoz, hogy ezt befejezzem.

 

Mindeközben már több éves meditációs gyakorlásom, ezzel kapcsolatos olvasmányaim, és önismereti ’’képződésem’’ hatására egyre inkább érdekelni kezdett a buddhizmus pszichológiai felfogása, és becsatlakoztam több, buddhizmus által inspirált meditációs csoportba. Számos hétvégi meditációs workshopon, valamint  egy  egyhetes elvonuláson is részt vettem.

 

2016-tól 5 évig tagja voltam a Rogers Központ Alapítvány szakmai csapatának, ahol számos személyközpontú encounter csoportot (egyfajta önismereti csoport) facilitáltam. Szakmai továbbképzéseken is részt vettem itt, és a mai napig tagja vagyok az alapítvány által személyközpontú szakemberek számára szervezett intervíziós csoportnak.

 

2018 óta rendszeresen részt veszek Dr. Manu Bazzano (Londonban élő kiképző pszichoterapeuta, szupervízor és független kutató) szakmai képzésein, aki – a Zen buddhizmusra, a filozófiai ellen-hagyományra és különböző pszichoterápiás megközelítésekre (mint személyközpontú szemlélet, egzisztencialista pszichológia és egyes pszichoanalitikus irányzatok) építve – egy új terápiás szemléletmód kialakításán dolgozik. Ehhez kapcsolódóan két tanulmányom is megjelent pszichoterápiás folyóiratokban (Életközpontú terápiaPszichoterápia folyóirat, 2021; Meditation, critical psychology, and emancipationPsychotherapy and Politics International, 2022), és jelenleg egy újabb tanulmányon dolgozom.

 

Vissza a főoldalra!                                                            

Lépjünk kapcsolatba!

Elérhetőségem:   daniel.vanyi@gmail.com